ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ в УКРАЇНІ
Перехід на альтернативні джерела енергії в Україні був прийнятий більш ніж 10 років тому в рамках курсу на європейську інтеграцію. Програма розвитку зеленої енергетики підтримується міжнародними організаціями.
Компанія ALTEK популяризує, рекомендує та здійснює комплексну підтримку українців у питаннях впровадження екологічних енергетичних рішень.
ЩО ТАКЕ ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ?
Для стимулювання переходу на альтернативні джерела енергії в 2009 році Україні прийняла програму підтримки інвестицій в екологічно чисту енергетику.
“Зелений тариф” – це встановлена ставка, за якою електроенергія, згенерована сонячними та вітровими електростанціями купується державою у власників приватних СЕС та юридичних осіб. Таким чином зелена енергія монетизується. Ви не тільки отримуєте енергію для власних потреб безкоштовно, але і гарантовано реалізуєте залишок в національну електромережу за вигідною ціною.
ЯК ПРАЦЮЄ ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ
Основною умовою для початку бізнесу із сонячною станцією під зелений тариф є наявність необхідної площі для розміщення фотомодулів. Сонячна електростанція може бути змонтована як на землі, так і на даху (площею від 60 м2). Також не варто забувати, що у випадку із дахом, нас цікавить південний схил. Мінімальний поріг потужності станції для продажу електроенергії в мережу – не встановлений.
Закупку згенерованої електроенергії здійснює державне підприємство «Гарантований покупець». Таким чином Ви реалізуєте надлишок енергії за фіксованим тарифом та отримуєте оплату на карту.
Умов отримання прибутку за зеленим тарифом передбачені у законі України «Про електроенергетику» та поправках про стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел від 12 листопада 2012 року та іншими нормативними актами.
Звертаємо Вашу увагу, що у випадку, якщо в комплекті та при монтажу сонячної електростанції застосовано обладнання українського виробництва, ставка зростає на 5-10%.
ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ ДЛЯ ФІЗИЧНИХ ОСІБ
Для фізичних осіб в Україні передбачена спрощена процедура підключення зеленого тарифу. Згідно актуального законодавства, власники приватних домоволодінь можуть підключити за зеленим тарифом власні сонячні електростанції потужністю до 30 кВт. Дозвіл поширюється як на наземні СЕС, так і на встановлені на узаконених будівлях.
ЯКА СТАВКА ЗЕЛЕНОГО ТАРИФУ ДЛЯ ФІЗИЧНИХ ОСІБ
На сьогодні законом гарантовано дію зеленого тарифу до 2030 року, при цьому, ставка знижується з роками. Для станцій в приватній власності вартість за ват складає:
- з 01.12.2017 до 31.12.2019р. – СЕС 0,1810 євро;
- з 01.12.2020 до 31.12.2024р. – СЕС 0,1626 євро;
- з 01.12.2025 до 31.12.2029р. – СЕС 0,1449 євро.
ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ ДЛЯ ПІДПРИЄМСТВ
На території України за зеленим тарифом активно заробляють також підприємства. Інвестиції у будівництво сонячної електростанції гарантовано приносить прибуток. Розміщення сонячної електростанції на даху заводу або фабрики, виробничого цеху дозволяє раціонально використовувати площу, повернути інвестицію за рахунок продажу згенерованої енергії в національну мережу та мати додаткове джерело доходу в перспективі. Альтернативою для підприємств є сонячна електростанція під власне споживання.
СТАВКА ЗЕЛЕНОГО ТАРИФУ ДЛЯ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ
В 2020 році ставка, за якою держава закуповує зелену енергію у підприємств, була знижена та на сьогодні складає:
- дахові станції – 0,11 євро;
- наземні станції – 0,12 євро;
- СЕС від 1 МВт – діє система аукціонів.
ПОРЯДОК ВИПЛАТ ЗА ЗЕЛЕНИМ ТАРИФОМ
Виплати за зеленим тарифом відбуваються щомісячно, кошти зараховуються на карту, вказану при оформленні договору. Ставка прив’язана до курсу Євро, тобто захищена від інфляції. Сума виплати розраховується за формулою
(Обсяг генерації за рік – Обсяг споживання на рік) х ставка “Зеленого” тарифу – Податок на прибуток = Чистий прибуток за рік
Отримана сума оподатковується в розмірі 19,5% податку на прибуток.
ОКУПНІСТЬ СТАНЦІЇ ПІД ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ
Зазвичай, витрати на обладнання для альтернативної енергетики повертаються впродовж 4 років. Що стосується станції, повернення інвестицій залежить від обсягу реалізованої частини електроенергії. Відповідно, чим більша потужність станції, тим строк окупності менший.
ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ПІДКЛЮЧЕННЯ ЗЕЛЕНОГО ТАРИФУ?
Для заробітку за зеленим тарифом та підключення приватної сонячної електростанції до мережі необхідно зібрати пакет документів технічних характеристик об’єкту, на якому розташована енергоустановка:
- Право власності на землю/об’єкт або право використання цього об’єкту, або копія витягу з державного реєстру майнових прав на нерухоме майно.
- Технічні умови на виділення потужності, яка дорівнює потужності інвертора або перевищує її.
- Технічний паспорт або декілька, якщо електростанція будується з панелей різних виробників, або підтвердження відсутності необхідності сертифікації.
- Технічний паспорт на інвертор або висновок про його сертифікацію.
ЕТАПИ ОФОРМЛЕННЯ ДОГОВОРУ ПІДКЛЮЧЕННЯ СОНЯЧНОЇ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ ЗА ЗЕЛЕНИМ ТАРИФОМ
- Перевірка можливості підключення об’єкта по ЗТ.
- Визначення наявності необхідної потужності.
- Подача заявки про приєднання електроустановки певної потужності (ТУ та договір на приєднання) до центру обслуговування клієнтів для збільшення потужності.
- Отримання ТУ та договору на приєднання в ЦОК.
- Підписання договору та оплата.
- Отримання довідки про виконання ТУ в РЕСі та паспорт точки розподілу.
- Подача двоспрямованого лічильника з модемом в РЕС на параметризацію та очікування отримання картки для автоматичної передачі даних з лічильника.
- Отримання рахунку в РЕС на заміну лічильника та його оплата.
- Подача заявки-повідомлення про закінчення монтажу станції.
- Складання акту про відповідність генеруючої установки.
- Отримання в РЕСі нового паспорту точки розподілу з врахуванням генеруючих потужностей.
- Отримання договору про купівлю-продаж електроенергії за зеленим тарифом.
Порядок дії з підключення СЕС за зеленим тарифом представлений на схемі:
Дізнатися більше про підключення зеленого тарифу можна у дилерів ALTEK.